+36 1 486 3660 | info@vmgsuli.hu | OM: 035234
1085 Budapest, Horánszky u. 11.
Alkímia ma - ELTE

Seres Zoltán

22 szeptember 2024

Nincs hozzászólás

Home Természettudomány

Alkímia ma – ELTE

Évtizedes hagyomány iskolánkban, hogy a tt-s osztályok érdeklődő diákjaival látogatjuk az ELTE Alkímia ma előadásait. Ebben a tanévben az első előadáson a 9.ny, a 10.b és a 11.b tíz tanulója vett részt. Az előadás címe: Belefulladunk-e a műanyagokba?

Az előadásról Tóth Sára (10.b)  készített remek összefoglalót.

2024. szeptember 19-én lehetőségünk volt az ELTE TTK Kémia Intézetében tartott „Alkímia ma” előadássorozat első előadásán részt venni. A „Belefullad-e az emberiség a műanyag szemétbe?” című előadást Iván Béla magyar kémikus, kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, helyenként humoros formában adta elő.
Először tisztáztuk, hogy a környezetet nem a műanyag szennyezi, hanem MI, az emberek. Az emberiség történelme során folyton váltották egymást a korszakok, és a 20. századtól már hivatalosan is a polimer korszakában élnünk. Rávilágított, hogy a műanyag már milyen szerves részét alkotja életünknek. A reggel használt műanyag fogkefétől az életmentő egészségügyi eszközökön át, az autó alkatrészekig, ma már rendgetek dolog van műanyagból. Ennek az okait is tárgyaltuk: a műanyagok olcsósága, sokfélesége és egyedi kémiai szerkezetükből adódó előnyeik a gyártók számára igazán kedvezőek.
Beszéltünk a szennyezés jelenlegi mértékéről, és a még igen gyermekcipőben járó lehetőségeinkről a műanyagok biztonságos újrafelhasználása és megsemmisítése tekintetében. Az előadás végére biztosított bennünket a professzor úr, hogy valószínűleg nem fogunk műanyagba fulladni. Fontos kiemelni azonban azt, hogy ezért mindannyiunknak tenni KELL!
Lezárásképpen láttunk néhány műanyaggal végzett érdekes kísérletet, amiket remélhetőleg az iskolai kémia órán is el tudunk majd végezni, hogy aki lemaradt erről az érdekes előadásról, az is a saját érzékszerveivel tapasztalhassa meg a műanyag különös tulajdonságait.

Az ELTE padsoraiban